In English  Linkkilista

LINKKILISTA

Mahtava kokoelma liinailulinkkejä! Tämä sivusto on nykyisin vain arkisto eli sivuja ei enää päivitetä.

Kantovaatteet ja -varusteet Suomesta | Keskustelupalstoja | Kirpputoreja | Kotimaisia maahantuojia, valmistajia ja jälleenmyyjiä | Käyttö- ja sidontaohjeita | Liinailua ympäri maailmaa | Liinailutietoutta | Liinailuvaatetus ulkomailta | Muut kantovälineet | Neliöliinat | Postituslistoja | Rengasliinat ja kantopussit | Reput | Sidottavat liinat | TSI-ohjeita | Ulkomaisia nettikauppoja |

Kantovaatteet ja -varusteet Suomesta
Babyidean kantokauluri www.babyidea.fi/kantoliinoista/kantokauluri.html
Ergo Papoose -kantotakki www.babyidea.fi/aidille/papoosecoat.html
Felix Pera -takki www.babyidea.fi/aidille/felixpera.html
Äiskä-kantoponcho www.babyidea.fi/aidille/aiska.html
Kanto-kaulurit www.kestovaippa.fi/product_details.php?p=89
Maijat-kantotakit www.myllymuksut.com/kantoliinat-takit-kantotakit-c-12_54.html
Maijat-tuplakauluri www.myllymuksut.com/kantoliinat-takit-kantotakit-c-12_54.html
MaM Coat www.babyidea.fi/aidille/mamcoat.html
MaM-kantosuojat www.babyidea.fi/aidille/kantosuoja.html
Suse's Kindercoat www.babyidea.fi/aidille/kindercoat.html
Suse's Kinder -sadeponcho www.babyidea.fi/aidille/rainponcho.html
Keskustelupalstoja
Kestovaippainfon keskustelupalstat www.kestovaippainfo.fi/keskustelu
YSV-foorumi ysv-foorumi.com
Kirpputoreja

Liinanvaihtoviikot?
eBay www.ebay.com
Huuto.net www.huuto.net
Kotimaisia maahantuojia, valmistajia ja jälleenmyyjiä

Jämyjä ja kotkoja.
Amauti www.amauti.fi
Babyidea www.babyidea.fi
Bebes Oy www.bebes.fi
Beboliina www.beboliina.fi
Ekopuoti Viipero www.viipero.net
IsoHali www.isohali.fi
Kanto-shop www.kestovaippa.fi
Kestovaippakauppa www.kestovaippakauppa.com
Kimperi www.kimperi.com
Lastenpuoti Potito www.potito.fi
Liinalapsi www.liinalapsi.fi
Luonnonkolkka www.luonnonkolkka.fi
Merona www.saunalahti.fi/merona/kantoliina_t.html
Mollavauva www.mollavauva.fi
Myllymuksut www.myllymuksut.com
Pienten Parhaaksi www.pientenparhaaksi.fi
Pikku-Papoose www.pikku-papoose.fi
Pikku-ruu www.pikkuruu.fi
Rehashop www.rehashop.fi
Riemuli www.riemuli.fi
Sannan Shoppi www.sannanshoppi.net
Taikapilvi www.taikapilvi.com
Vaippatalo www.vaippatalo.fi
Vauvabuumi www.vauvabuumi.fi
Vauvamaailma www.vauvamaailma.fi
VauvaPOP www.vauvapop.fi
Vauvauva www.vauvauva.fi
Vekaravintti www.vekaravintti.fi
Vihreä Sammakko www.vihreasammakko.fi
Villiankka www.villiankka.fi
Käyttö- ja sidontaohjeita
African Babywearing www.authenticparenting.info/2010/05/how-to-african-babywearing.html
Babyidean sivuilla kehtosidonnan kolme muunnelmaa www.babyidea.fi/kehto.html
Babyidean sivuilla useita sidontaohjeita, osaan ohjevideo www.babyidea.fi/kantoliinoista/sidontoja/sidontojaX.html
H2H:n rengasliinaohjeita, mm. kaksosten kantaminen kahdessa liinassa www.heart2heart.ca/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=36
Maya Wrapin sivujen opasvideot rengasliinoille ja kantopusseille www.mayawrap.com/u_maya_wrap_101.php
Peppermint.comin sidontaohjeet www.peppermint.com/pages/babywearing-education
Rengasliinan käyttöohjeita, selkeät kuvat www.taylormadeslings.com/instructions.html
The Babywearerin artikkeli kaksosten kantamisesta www.thebabywearer.com/articles/HowToO/Twins.htm
Liinailua ympäri maailmaa

Maailman eri kolkkien liinaerikoisuuksia, myös liinojen historiaa.
Babywearing around the world www.hybridrastamama.com/2011/04/babywearing-around-world.html
Celtic baby carrying celticbabycarrying.blogspot.fi
Long Dong Village www.tribaltextiles.info/Galleries/Long_Dong.htm
Liinailutietoutta

Yleistietoa liinailusta, liinailuportaaleja ja liinasivustoja.
10 Reasons to Wear your Baby www.naturalchild.com/guest/laura_simeon.html
43 reasons to carry your baby www.cuddlekarrier.com/reasons.html
Babywearing International babywearinginternational.org
Keskosvauvan kanssa liinailusta www.babyidea.fi/kantoliinoista/keskonen.html
Mothering-lehden kantamis-osio www.mothering.com/community/atype/10/Baby/tag/babywearing
Peau a peau www.peau-a-peau.be
The Babywearer www.thebabywearer.com
Liinailuvaatetus ulkomailta
Mamaponcho www.mamaponcho.ch
Nori Peekaru -kantoliivi www.togetherbe.com
Nurtured Cup -poncho nurturedcub.ca
Muut kantovälineet

Yhdistelmäliinat, lantioistuimet ym.
Amazonas Carry Baby www.babyidea.fi/kantoliinoista/carrybaby.html
CuddleKarrier www.cuddlekarrier.com
ETC Sling www.slingsandmore.com/etc__sling.htm
Hip Hammock www.swankeltd.com
HipPanda™ www.hippanda.com
Hippychick www.hippychick.com
My Baby Nest www.mybabynest.com
Scootababy www.scootababy.com
Tri-cotti www.babylonia.be
Neliöliinat

Meillä ja maailmalla
BabyHawk www.babyhawk.com
Bamberoo www.bamberoobaby.com
Bean Soup Carriers beansoup.ecrater.com
Bebinar www.bebinar.com
Bleu Soleil bleusoleil.zoomshare.com
Cat Bird Baby catbirdbaby.com
FreeHand www.freehandbaby.com
Kindercarry www.kindercarry.com
Kozy Carrier www.kozycarrier.com
Lifter Hoody Mei Tai www.babyidea.fi/kantoliinoista/lifter.html
Mei Tai Baby meitaibaby.com
Moon Over Mountain www.mom-designs.com
Moshi Baby moshibabycarrier.com
Napsack Baby Carrier www.napsackbaby.com
Nine Acres www.nineacres.com
Nurtured Little One www.nurturedlittleone.com
Olives & Applesauce olivesandapplesauce.com
Peedol-deedol Mei Tai www.hollieshobbies.net
PiggiePack www.mothers-helper.ca/PiggiePack.html
Silly Goose Baby www.etsy.com/shop.php?user_id=5094946
Slingtastic www.slingtastic.ca
Sweet Little Monkey www.sweetlittlemonkey.com
Taitasi www.taitasi.com
Tett i tett www.tettitett.com
Two Hearts Carrier www.two-hearts-carrier.com
TyLo Creations www.tylocreations.com
Weezawear weezawear.com
Woah Mama www.woahmama.com
Wrapped Up In Love www.wrappedupinlove.com
Postituslistoja

Liinoihin hurahtanutta ymmärtää parhaiten toinen samanmoinen.
Babywearing-lista groups.yahoo.com/group/babywearing
Bärsjallistan groups.yahoo.com/group/barsjalslistan
Hämeen kestovaippailijat groups.yahoo.com/group/hameenkestovaippailijat
Joensuun kantoliinailijat groups.yahoo.com/group/joensuunkantoliinailijat
Jyväskylän seudun kestovaippailijat ja kantoliinailijat groups.yahoo.com/group/jyvaskylan_kestoliinat
Kymen seudun kestoilijat ja liinailijat groups.yahoo.com/group/KymenKestoLiina
Lahden liinailijat groups.yahoo.com/group/lahdenliinailijat
Lapin liinailijat ja kestoilijat groups.yahoo.com/group/lapinliinailijat
Lastenpuoti Popotiton tiedotuslista groups.yahoo.com/group/lastenpuotipotito
Lastenpuoti Potiton tiedotuslista groups.yahoo.com/group/lastenpuotipotito
Mainoslista - yhteinen tiedotuslista kaikille kantoliina-, kestovaippa- yms. lastentarvikemyyjille groups.yahoo.com/group/mainoslista
Myllymuksujen tiedotuslista finance.groups.yahoo.com/group/myllymuksut
Pokaali - Pohjalaisten liinailijoiden lista groups.yahoo.com/group/pokaali
Savon liinailijat groups.yahoo.com/group/savonliinailijat
Tragetuch baby -lista de.groups.yahoo.com/group/tragetuchbaby
TSI-kantoliinalista groups.yahoo.com/group/tsi-kantoliina
Turun liinailijat groups.yahoo.com/group/turunliinailijat
Villiankan tiedotuslista groups.yahoo.com/group/villiankka
Rengasliinat ja kantopussit

Meillä ja maailmalla
360 Bebe® www.360bebe.com
Ally Cat Baby www.allycatbaby.com
Angeltails www.angeltails.co.uk
Anna Bear www.annabearbabyware.com
anna-mobil® www.anna-mobil.de
Baba Sling www.babaslings.com
Bambino Pouch www.lilbambino.com
BayB www.baybsupplies.net
BB-Sling www.babylonia.be
Blue Berriest www.blueberriest.com
Bundle of Love www.bundleoflove.net
Bundles of Luv www.bundlesofluv.ca
Cabin Baby www.cabinbaby.com
Carinlee www.birthandbaby.com
ChicKen ScRatch Slings www.chickenscratchslings.com
Chic Papoose www.chicpapoose.com
Chic Slings www.chicslings.com
Coastal Sling Pouch Carrier www.coastalsling.com
Comfy Carry www.babyrock.com.au
Comfy Joey www.comfyjoey.com
Continuum Family Pouch www.continuum-family.com
Coorie www.brightsparkslings.co.uk
cxdbaby Slings www.cxdbaby.com
Dittany Baby www.dittanybaby.com
Dream Bird www.dreambirdstudio.com
DrewBaby Designs www.etsy.com/shop.php?user_id=27229
Earth Mother Slings www.earthmotherwear.com/mom_slings.asp
Ecobebé www.ecobebe.com.mx
Ecobebé www.ecobebe.com.mx
Eesti Slings www.eestislings.com
Fizzabella www.fizzabella.com
Funky Slings www.funkyslings.com
gOzOzO www.gozozo.com
Happy Baby happybabyslings.com
Heart to heart www.heart2heart.on.ca
Heavenly Bundle www.heavenlybundle.com
Hip Bebes www.hipbebes.com
Hip Bubby Slings www.hipbubby.com
Hold Me holdmebabyslings.com
Hotslings www.hotslings.com
Huggababy www.huggababy.co.uk
Inspired Mommies Sling www.inspiredmommies.com
Jazslings www.tims.to/jazslings
Jennie www.myllymuksut.com
Kalea Baby kaleababy.com
Kanga-reppu www.saunalahti.fi/merona/kantoliina_t.html
Kangarookorner www.kangarookorner.com
Karma Baby www.mykarmababy.com
Katiliina www.katinpuoti.com/kantoliinat/html/katiliina.html
Kiddie Cradles www.kiddiecradles.com
Kuddle Monkeys www.kuddlemonkeys.com
LanePie Slings www.lanepieslings.com
Lil' Wallaby www.lilwallaby.com
Little Star Babyslings www.starslings.com
Lucky Baby www.lucky-baby.com
Mamacita Slings www.mamacitamidwifery.com/pages/slings.html
Mamasupial www.mamasupial.com
Mamma's milk www.mammasmilk.com
Marsupial Mother www.marsupialmother.co.uk
MiM Sarong www.momsinmind.com
Monkey Bums www.monkeybums.com
Natures Sway www.naturessway.co.nz
Natya www.natyababyslings.com
Nest www.nestbabysling.com
Nestlings www.mynestlings.com
New Native www.newnativebaby.com
Nova www.babyidea.fi/kantoliinoista/nova.html
Oopa Baby www.oopababy.com
Organic Herbal Mamas www.organicherbalmamas.com
Papoose® www.papooseshop.com
Pea in a Pod Pouch™ www.mom-and-me-creations.com/peainpod.html
Peanut Shell www.goo-ga.com
Peekaboo Pouch www.peekaboobabycollection.com
Pillowslip Baby Slings www.pillowslipbabyslings.ca
Portawawa www.portawawa.com
Posh Papoose www.poshpapoose.com
Pretty Momma www.prettymommasling.com
P-sling New York pslingnewyork.com
Riemuli www.riemuli.fi
Ringo www.looma.se
Rocking Baby www.rockinbabysling.com
Rosado www.rosadosling.com
rosapomar.com aervilhacorderosa.com/shop
Ryoka ryoka.safeshopper.com
Sacred Baby www.sacredbaby.com
Sakura Bloom www.sakurabloom.com
Sewfunky Slings www.sewfunky.ca
Simple Slings www.tranquilslings.com
Sleeping Baby Productions www.sleepingbaby.net
Sleepytoes myweb.tiscali.co.uk/sleepytoes
SlingEasy www.slingeasy.co.uk
SlingEZee www.parentingconcepts.com
Slinglings www.slinglings.com
Sling Me Mommy www.slingmemommy.com
Sweet Fletcher www.sweetfletcher.com
Sweet Pea www.sweetpeababyslings.com
Sweet Things Baby Slings www.sweetthingsbabyslings.com
TaylorMade www.taylormadeslings.com
Terra Pouch ja -Tai www.terrababycreations.com
The Cat's Meow mysite.verizon.net/vzeqc7eh
The Slingset Stretchy Pouch www.theslingset.com
Tragidi www.tragidi.de
UpMama! www.upmama.com
Urban Baby Pouch ja - Sling www.urbanbabyslings.com
ZanyToes www.zanytoesboutique.com
Zolowear zolowear.com
Reput
AngelPack www.angelpack.com
BabyBjörn www.babybjorn.com
Babylonia www.babylonia.be
BabyTrekker www.babytrekker.com
Beco www.becobabycarrier.com
Birdnest www.birdnests.com/prodbaby.htm
Connecta www.connectababycarrier.com
Deuter www.deuterusa.com/products/family.php
Ergo www.ergobabycarrier.com
Glückskäfer www.glueckskaefer.de
KangaRose www.jadedrosedesigns.com
Kanga-X hyenacart.com/blookangaroo
Kapoochi www.kapoochi.net
Kelty Carriers www.kelty.com/Kelty/kids.php
Loving Arms www.babiesbystorm.com
Macpac Carriers www.macpac.co.nz
Manduca www.manduca.de
Olives & Applesauce olivesandapplesauce.com
Patapum patapum.com
PookPack www.pookpack.com
Premaxx www.premaxx.com
Sutemi sutemigear.com
Tough Traveler www.toughtraveler.com
Weego www.weego.com
Wilkinet www.wilkinet.co.uk
Yamo www.yourbabycarrier.com/index.html
Sidottavat liinat

Meillä ja maailmalla
Amazonas Antigua www.babyidea.fi/kantoliinoista/antigua.html
Amazonas Brazil www.babyidea.fi/kantoliinoista/brazil.html
Amazonas Carry Sling www.babyidea.fi/kantoliinoista/carrysling.html
Azurewraps www.azurewraps.com
Baby Bundler www.babybundlers.com
Bali Baby www.gypsymama.com
BB-Slen www.babylonia.be
Bear Hug www.bearhugbaby.com.au
Bära Barn Sjal www.barabarn.se
Bundleboo www.bundleboo.com
Calin Bleu www.calinbleu.com
Calmarap www.toocoolmums.com
Carry Me Close www.carrymeclose.com
CuddlyWrap™ www.peapodcreations.ca
Cutie Carriers cutiecarriers.com
Didymos www.didymos.com
Easycare www.easycare.at
EllaRoo www.ellaroo.com
Girasol www.girasol.de
Hoppediz www.hoppediz.de
Hot Mama Wraps www.mom-and-me-creations.com
Hug-a-bub www.hugabub.com
IsoHali www.isohali.fi
Joey Wrap www.joeywrap.com
Kanto-liinat www.kestovaippa.fi
Kari me www.kari-me.com
Kimperi www.kimperi.com
Kubeba www.beginnings.org/shop/buikrugdragers_kubeba.htm
K-wraps kwraps.myshopify.com
Lana www.tragetuch.ch
Le Cocon www.beginnings.org/shop/knoopdoeken_lecocon.htm
Lenya www.lenya.de
Lotties www.lotties.de
Mama Kangaroo www.mamakangaroo.com
MamaRoo Baby Sling www.mamaroobabysling.com
mamaVikle www.mamaslife.com
Maya Wrap www.mayawrap.com
Merry Carry www.merry-carry.com
Moby D www.mobywrap.com
Moby Wrap www.mobywrap.com
Mollavauva www.mollavauva.fi
Mother´s helper www.mothers-helper.ca
Pikku-ruu www.pikkuruu.fi
Rebozo www.rebozoway.org
Rolz & Sassy www.rolzandsassy.ca
Sasha Wrap www.sashawrap.com
SINO www.looma.se
Storchenwiege www.storchenwiege.de
Took-ah Wraps www.hugabugbaby.com/wraps1.html
Tricot-Slen www.babylonia.be
Vatanai www.vatanai.com
Vauvabuumin Solarveil-rengasliina www.vauvabuumi.fi
Vauvabuumin trikooliina www.vauvabuumi.fi
TSI-ohjeita

Tee-Se-Itse -liinojen valmistusohjeita.
Jan Andrean ohjesivusto - ohjeita moniin erilaisiin liinoihin, myös kantovaatteita crafts.sleepingbaby.net
Kantoliinarenkaita (nettikauppa) www.slingrings.com
Neliöliinan teko-ohje ranskaksi portebebe.free.fr
Neliöliinaohje suomeksi metku.net/gallery/nelioliina
Rebozo Sling ohje www.borntolove.com/frugal-column9.html
Rengasliinan teko-ohjeet suomeksi metku.net/gallery/rengasliina
Tsi-ohjeita monenlaisiin liinoihin suomeksi www.lapsiperhe.net/kantoliinat/tee_se_itse.html
Ulkomaisia nettikauppoja

Liinoja voi tilata myös ulkomailta.
Alternative Baby www.alternativebaby.com
BabyArmadillo www.babyarmadillo.com
Baby Bean www.baby-bean.com
Baby Hut www.babyhut.co.uk
Baby slings and outdoor things www.babyslingsandoutdoorthings.com
Bebeco www.bebeco.co.uk
Beginnings www.beginnings.org
Big imagination www.bigimagination.co.uk
Big mama slings www.bigmamaslings.co.uk
Bio-Bubs www.bio-bubs.co.uk
Bits for Bairns www.bitsforbairns.co.uk
Child Carriers www.childcarriers.com
Close To Mom www.closetomom.com
eKernel www.ekernel.co.uk
Fleecybabe.com www.fleecybabe.com
Free Range Kids www.freerangekids.co.uk
Glow www.glowmaternityandbaby.co.uk
JOo-JOo www.joo-joo.co.uk
Lemon Balm Essentials www.lemonbalmessentials.com
Little Possums www.littlepossums.co.uk
Mamma Yemayas www.mammayemayas.com
My Retro Baby www.myretrobaby.com
Natural Child www.naturalchild.co.uk
Natural Connection www.naturalconnection.co.uk
Natural Mothering www.naturalmothering.co.uk
Natural Nursery www.naturalnursery.co.uk
Peppermint.com store.peppermint.com
Rumplebums www.rumplebums.co.uk
SaSaSlings www.sasaslings.co.uk
Sling Jax www.slingjax.com
Slingzilla www.slingzilla.com
Sneglehuset sneglehuset.com
SoBeBabies www.sobebabies.com
The Carrying Kind www.thecarryingkind.com
The Sling Station www.theslingstation.com
Tree hugger mums www.treehuggermums.co.uk
Sivusto on toteutettu SiteRunner-sivustotyökalulla